Nie ma wymiaru, którego szukasz? Napisz do nas, wycenimy dla Ciebie indywidualną zmianę >>> biuro@visby.pl

Jak pielęgnować meble drewniane?

2020-06-29
Jak pielęgnować meble drewniane?Kupiłeś piękne meble z litego drewna i nie możesz przestać zachwycać się ich wspaniałym wyglądem? Wysokiej jakości meble z prawdziwego drewna charakteryzują się wieloletnią trwałością. Są bardzo odporne na uszkodzenia, trwałe, a do tego nie tracą swoich wyjątkowych właściwości. Właśnie dlatego jest to bardzo dobra inwestycja – takie meble trwają w niezmienionym stanie przez długie lata. Aby jednak było to możliwe, należy odpowiednio o nie dbać. Dowiedz się, jak czyścić i pielęgnować meble drewniane, aby odwdzięczyły się trwałością i wspaniałym wyglądem!

Meble drewniane – co sprawia, że są tak wyjątkowe?


Zakup mebli do domu to trudna decyzja. Z jednej strony chcemy ograniczyć wydatki, szczególnie jeśli dopiero kupiliśmy mieszkanie i skończyliśmy remont. Z drugiej jednak – chcemy wybrać takie meble, które nie tylko będą dobrze wyglądać, ale też zapewnią komfort użytkowania i posłużą nam przez długie lata. Meble z prawdziwego, litego drewna są co prawda nieco droższe niż te ze sklejki, jednak mają nieporównywalnie wyższą jakość. W przypadku takich mebli zastosowane jest starannie wyselekcjonowane, poddane wieloetapowej obróbce drewno, które posiada doskonałe parametry. Co za tym idzie, jest ono bardzo odporne na wszelkie zadrapania, uszkodzenia itp. Dodatkowo, po 10 czy 15 latach, można je odświeżyć i polakierować, dzięki czemu mebel będzie wyglądał jak nowy. To z pewnością lepszy wybór niż tanie meble, wykonane z kiepskiej jakości sklejki, które za sezon czy dwa zaczną odmawiać posłuszeństwa i konieczna będzie kolejna wyprawa na meblowe zakupy.

Tym, co wyróżnia meble drewniane, są także ich właściwości. Przede wszystkim drewno pozytywnie wpływa na mikroklimat w naszych domach. Kiedy w powietrzu jest zbyt wiele wilgoci, drewno pochłania ją. Gdy powietrze staje się przesuszone, wilgoć zostaje uwolniona. W efekcie nasze mieszkanie staje się jeszcze bardziej przyjazne pod względem jakości powietrza – możemy wręcz poczuć się jak w lesie, ciesząc się swobodą oddychania! Meble z drewna sosnowego zostaną docenione przez alergików, ponieważ zapobiegają one unoszeniu się kurzu w powietrzu. Łóżko z drewna sosnowego, komoda czy szafka nocna – takie wyposażenie sypialni zapewni komfortowy sen każdemu, kto cierpi na alergię. Prawdziwe drewno to doskonały wybór – należy jednak pamiętać o odpowiedniej pielęgnacji!

Czego nie lubią meble z litego drewna?


Zanim opowiemy o sposobach pielęgnacji i konserwacji mebli z litego drewna, sprawdźmy, czego takie meble nie lubią. Co bardzo ważne, meble z litego drewna wymagają odpowiedniej troski na co dzień. Warto wiedzieć, czego unikać, ponieważ w niektórych przypadkach chwila nieuwagi wystarczy, aby meble drewniane zostały uszkodzone.

Nadmiar wilgoci


Co prawda meble z litego drewna mogą pochłaniać nadmiar wilgoci, jednak tylko do pewnego stopnia. Jeśli do czyszczenia mebli będziemy używać bardzo mokrej ścierki lub gąbki, a na powierzchni mebla będzie pozostawała duża ilość wody, z czasem wpłynie to negatywnie na jego strukturę. Po każdym czyszczeniu należy wytrzeć mebel do sucha. Jeżeli meble drewniane znajdują się w kuchni czy w łazience gdzie panuje duża wilgoć, należy zadbać o bardzo dobrą impregnację i regularnie konserwować meble.

Zbyt wysoka temperatura


Stawianie gorącego kubka czy miseczki z zupą nie jest najlepszym pomysłem, jeśli mamy w jadalni stół z prawdziwego drewna. Niestety, na jego powierzchni mogą pojawić się ślady, których nie będzie można już usunąć. Warto mieć na stole czy na komodzie kilka podkładek pod kubek lub pod talerz, aby chronić meble przed zbyt wysoką temperaturą.

Uwaga na przebarwienia

Czasem nawet najbardziej uważnej osobie zdarzy się rozlanie czerwonego wina lub soku z czarnej porzeczki. Niestety, prawdziwe drewno nie lubi kontaktu z takimi płynami, ponieważ bardzo szybko może dojść do ich przebarwienia. Właśnie dlatego w każdym przypadku postaraj się jak najszybciej usunąć barwiące płyny i dokładnie oczyścić powierzchnię mebla. Plama z czerwonego wina z pewnością nie wpłynie najlepiej na wygląd mebla, dlatego warto zachować ostrożność.

Jak czyścić meble drewniane?


Wiele osób zadaje sobie pytanie, jak czyścić meble drewniane, aby zachowały swój piękny wygląd. Okazuje się, że utrzymanie takich meble w czystości wcale nie jest skomplikowane. Należy jednak pamiętać, aby nie było to czyszczenie zbyt inwazyjne. Szorowanie szorstką gąbką czy używanie mocnych, chemicznych środków czystości z pewnością nie wpłynie korzystnie na powierzchnię drewna. O wiele lepiej zastosowań delikatne ścierki – tym bardziej, że obecnie w sklepach można znaleźć specjalne, delikatnie gąbki lub ścierki do wycierania kurzu na sucho. Nie brakuje również preparatów do czyszczenia powierzchni z prawdziwego drewna.

Nigdy jednak nie należy nakładać ich bezpośrednio na mebel. Najpierw nakładamy preparat na gąbkę lub ścierkę, a następnie delikatnie usuwamy kurz i zabrudzenia z mebla. Pamiętaj również, aby środki czystości nakładać zgodnie z kierunkiem usłojenia. Po każdym czyszczeniu usuń resztki preparatów i wilgoci. Na koniec nałóż na mebel środek do pielęgnacji.

Meble z drewna – jak je pielęgnować?


Zastanawiasz się, jak pielęgnować meble drewniane, aby zachowały swój wygląd i właściwości na długie lata? Oprócz regularnego czyszczenia warto od czasu do czasu wykonywać specjalne zabiegi pielęgnacyjne, które pozytywnie wpłyną na stan drewna. Pozwolą one chronić mebel nie tylko przed kurzem i zabrudzeniami, ale też przed promieniowaniem czy uszkodzeniami mechanicznymi, które mogą powstać na skutek codziennego użytkowania.

Co bardzo ważne, pielęgnacja mebli drewnianych pozwoli na wydobycie drzemiącego w nich uroku. Dzięki regularnemu dbaniu o meble można wydobyć ich naturalną barwę czy podkreślić usłojenie. Niestety, uniwersalne preparaty do pielęgnacji drewna nie zawsze są najlepszym wyborem. Po dokonaniu zakupu takich mebli warto zapytać producenta, jak je czyścić i pielęgnować. Inne zabiegi wykonujemy w przypadku mebli olejowanych, woskowanych, malowanych farbą, a jeszcze inne, gdy jesteśmy posiadamy mebli z drewna sosnowego lub bukowego.

Sposoby pielęgnacji mebli drewnianych


Istnieje kilka sposobów na dbanie o meble z litego drewna. Najpopularniejsze metody to bez wątpienia olejowanie, lakierowanie i woskowanie. Na czym dokładnie polegają i kiedy warto zastosować te sposoby?

Olejowanie


Olejowanie to jedna z najbardziej popularnych metod pielęgnacji mebli drewnianych. Oleje nie niszczą struktury drewna, a do tego mają silne działanie antystatyczne i pielęgnacyjne. Nadają również połysk i sprawiają, że drewno może „oddychać". Dodatkowo oleje uwydatniają kolor drewna i sprawiają, że słoje są lepiej widoczne. Jeszcze do niedawna do olejowania drewna używano głównie oleju rycynowego, wymieszanego z ciepłą wodą. Ta metoda nie wyszła z użycia, ponieważ jest to jeden z najbardziej skutecznych sposobów na pielęgnację litego drewna. Warto jednak dobrać olej do rodzaju drewna i sposobu wykonania mebla – w tym przypadku najlepiej dopytać bezpośrednio u producenta.

Lakierowanie


Lakierowanie to nieco bardziej skomplikowana metoda pielęgnacji drewna. Na powierzchni mebla rozprowadzony zostaje lakier. Po odparowaniu rozpuszczalnika na meblach pozostaje bardzo cienka, całkowicie przezroczysta powłoka, która zapewnia mu nie tylko piękny wygląd, ale też doskonałą ochronę. Po lakierowaniu utrzymanie mebla w czystości jest bardzo proste. Należy jednak regularnie powtarzać zabieg, ponieważ lakier lubi pękać. co z pewnością nie wpływa dobrze na estetykę mebla.

Woskowanie


Woskowanie nadaje meblom drewnianych piękny połysk i doskonale je zabezpiecza. Co bardzo ważne, wosk może być stosowany w przypadku każdego mebla. Należy jednak pamiętać, że po pokryciu drewna woskiem nie można stosować innej powłoki. Warto skonsultować się z producentem mebli, aby dowiedzieć się, czy wybrany wosk będzie odpowiedni do konkretnego mebla i rodzaju drewna – w końcu ostrożności nigdy za wiele.

Pielęgnacja a rodzaj drewna – czy ma znaczenie?


Okazuje się, że tak – i to ogromne! Przystępując do pielęgnacji, należy koniecznie sprawdzić, czy wybrany preparat nadaje się do konkretnego rodzaju drewna. Jak pielęgnować meble z drewna sosnowego, a jak te z drewna bukowego?

Meble z drewna sosnowego – jak dbać?


Pielęgnacja mebli sosnowych zależna jest przede wszystkim od rodzaju wykończenia drewna. Jeśli mebel jest lakierowany lub woskowany, będzie on wymagał innych zabiegów pielęgnacyjnych niż w przypadku mebli z surowego drewna. Olejowanie drewna powinno być wykonywane raz na jeden lub dwa miesiące. Bardzo istotne jest tutaj wykonywanie ruchów zgodnie z kierunkiem usłojenia. Wystarczy namoczyć ścierkę z oleju i delikatnie nakładać go na mebel. Z czasem drewno stanie się twarde, wytrzymałe i… jeszcze piękniejsze.

Jeśli chodzi o pielęgnację mebli woskowanych, warto zastosować tutaj specjalne mleczko z dodatkiem wosku. Uwaga: meble pokryte woskiem mogą zostać łatwo uszkodzone, wystarczy postawienie na nich gorącego kubka, który rozpuści wosk. Warto więc nie tylko regularnie je pielęgnować, ale też uważać na to, by nie uszkodzić ich struktury.

Jak pielęgnować meble z drewna bukowego?


Pielęgnacja mebli bukowych nie jest bardzo trudna – drewno to charakteryzuje się bardzo dużą wytrzymałością. Potrzebna jest jednak regularna troska i wykonywanie odpowiednich zabiegów, aby mogło zachować swoje właściwości. Warto raz w miesiącu wykonać olejowanie mebli bukowych. Olej tworzy warstwę ochronną, zapobiegając uszkodzeniu mebli. Niektórzy decydują się na olejowanie nawet raz w tygodniu – jeśli meble użytkowane są bardzo często, może to być dobry pomysł.

Pamiętaj, że drewno bukowe jest bardzo podatne na przebarwienia. Jeśli wylejesz na nie czerwone wino, jak najszybciej usuń je ręcznikiem papierowym. Nie stawiaj na nim także gorących naczyń, ponieważ ślady mogą być niemożliwe do usunięcia.

Jak pielęgnować meble drewniane – podsumowanie


Pielęgnacja mebli drewnianych to najlepszy sposób na to, aby mogły one służyć nam przez długie lata. Oprócz regularnie czyszczenia, warto postawić na olejowanie. Takie zabieg pielęgnacyjny, wykonany raz w miesiącu, pozwoli na zapewnienie meblowi ochrony i na wydobycie jego piękna. Jeśli masz wątpliwości co do tego, jak pielęgnować swoje meble drewniane, zapraszamy do kontaktu z Visby. O drewnie wiemy wszystko, a meble z litego drewna nie mają przed nami tajemnic – w końcu każdego dnia dostarczamy naszym klientom meble, które pozostają z nimi na wiele kolejnych lat!
Pokaż więcej wpisów z Czerwiec 2020
pixel