Nie ma wymiaru, którego szukasz? Napisz do nas, wycenimy dla Ciebie indywidualną zmianę >>> biuro@visby.pl

Jak urządzić wąski pokój?

2021-01-14
Jak urządzić wąski pokój?

Aranżacja wąskiego pokoju – od czego zacząć? 

Przede wszystkim zastanów się nad tym, czy w wąskim pokoju urządzisz sypialnię, biuro, a może pokój dziecięcy. Jeśli zdecydujesz się na urządzeniu w nim sypialni, koniecznie upewnij się, że w pomieszczeniu zmieści się duże łóżko sypialniane – szczególnie jeśli chcesz mieć łóżko o szerokości 160 cm lub większe. Pamiętaj, żeby po każdej stronie łóżka znajdowało się wystarczająco dużo miejsca, tak by można było swobodnie do niego wejść. Kolejna kwestia to stworzenie listy mebli, które powinny znaleźć się w pokoju. Jeśli będzie to sypialnia, nie może zabraknąć w niej łóżka – najlepiej sprawdzi się dobrej jakości drewniane łóżko, a także szafek nocnych, komody czy większej szafy, jeśli pomieszczenie będzie pełnić funkcję garderoby. Ciekawym pomysłem może być umieszczenie w pokoju toaletki. W wąskim pomieszczeniu taki mebel może świetnie się sprawdzić, szczególnie jeśli zostanie ustawiony w odpowiednim miejscu i dobrze doświetlony.  Warto także wstępnie zastanowić się nad kolorystyką przyszłej aranżacji. Czy wąski pokój ma być miejsce odpoczynku i relaksu, czy może chcesz postawić na nieco bardziej intensywne, energetyczne barwy? 

Jak optycznie powiększyć wąski pokój? 

Aranżacja wąskiego pokoju zdecydowanie nie jest prostym zadaniem. Na szczęście istnieją sposoby, dzięki którym nawet bardzo wąski pokój można optycznie powiększyć. Jak to zrobić?  Bardzo istotne będą tutaj kolory. Jeśli pomieszczenie będzie pomalowane na ciemne barwy, nie tylko będzie wydawało się jeszcze węższe, ale też o wiele mniejsze. Projektanci wnętrz stosują tutaj pewną sztuczkę, która sprawdza się wyśmienicie. Otóż malują ściany na dwa różne kolory – na krótszych ścianach umieszczana jest ciemna, intensywna barwa, a na długich jasna, która odbija światło. W ten sposób pokój zostaje optycznie skrócony i poszerzony, dzięki czemu nie sprawia wrażenia tak wąskiego. Inna sztuczka to pomalowanie wąskich ścian w (koniecznie!) poziome pasy. W ten sposób ściana ta zostanie optycznie poszerzona. Kolejna kwestia to oświetlenie – odpowiednio dobrane może zdziałać prawdziwe cuda. Po pierwsze – krótkie ściany należy dobrze doświetlić. Mogą to być kinkiety– szczególnie popularne są obecnie lampy, które dają strumień światła zarówno do góry, jak i na dół. Takie oświetlenie wygląda również bardzo atrakcyjnie i sprawia, że wnętrze staje się bardziej stylowe. Na suficie można zamontować podłużną lampę, umieszczoną wzdłuż pomieszczenia. Powinna ona składać się z kilku punktów oświetlenia. Ciekawym rozwiązaniem będzie lampa, w której można samodzielnie ustawiać kierunek poszczególnych żarówek – doświetlenie różnych punktów pokoju również pozwoli na jego optyczne powiększenie. 

Meble do wąskiego pokoju w bloku – jakie będą najlepsze? 

Aby wąski pokój był komfortowy i funkcjonalny, należy unikać jego zagracenia. Doskonale sprawdzi się tutaj minimalizm. Czego unikać? Przede wszystkich takich mebli, jak duże i ciężkie meblościanki. Nie tylko przytłoczą one wnętrze, ale sprawią też, że będzie wydawało się o wiele mniejsze. Najlepiej sprawdzą się drewniane meble, wykonane z dobrej jakości drewna sosnowego lub bukowego. Jeśli chodzi o meble do wąskiego pokoju w bloku, warto postawić na niskie łóżko lub składaną kanapę, jeżeli nie będzie to wnętrze typowo sypialniane. Kanapę można ustawić wzdłuż wąskiej ściany – najlepiej po stronie przeciwnej do wejścia. Dobrym rozwiązaniem będzie kanapa jasna lub w duże wzory. Warto także rozważyć ustawienie w rogu pokoju dużego, wygodnego fotela – fotel uszak w kolorze wąskiej ściany sprawdzi się wyśmienicie! Wzdłuż dłuższych ścian można ustawić dodatkowe meble – ważne, aby były one możliwie lekkie i proste w formie.  Ciekawym rozwiązaniem będzie również powieszenie dużego lustra na dłuższej ścianie. To zdecydowanie jeden z aranżacyjnych hitów, dzięki którym pokój wydaje się o wiele większy. Co ważne, zgodnie z aktualnymi trendami lustra można wieszać w większości pomieszczeń – w sypialni, w gabinecie, a nawet w salonie. Oczywiście istotne jest, aby styl lustra dobrze współgrał w pozostałymi meblami w wąskim pokoju. W końcu sekretem dobrej aranżacji jest spójność i przemyślana kompozycja! 

Jak urządzić wąski pokój – podsumowanie

Aranżacja wąskiego pokoju nie musi być trudna – wystarczy, że zastosujesz się do naszych wskazówek. Przede wszystkim postaw na dwa kolory – ciemniejszy na wąskich ścianach. Zadbaj także o minimalizm, nie zagracaj wnętrza i wybierz lekkie meble, które nie przytłoczą wnętrza. Nie zapomnij o oświetleniu i dodatkach – to dzięki nim wnętrze stanie się niepowtarzalne, pomimo swoich (jak mogło się na początku wydawać) problematycznych wymiarów.
Pokaż więcej wpisów z Styczeń 2021
pixel