Nie ma wymiaru, którego szukasz? Napisz do nas, wycenimy dla Ciebie indywidualną zmianę >>> biuro@visby.pl
2019-12-17

Meble z drewna sosnowego – inwestycja na lata

Z czym kojarzy Ci się sosna? Z orzeźwiającym zapachem lasu, kontaktem z naturą i wakacyjnymi spacerami? A gdyby tak… przenieść odrobinę lasu do wnętrza własnego domu i cieszyć się codziennym kontaktem z naturalnym drewnem sosnowym? Meble z drewna sosnowego mogą być dobrą propozycją właśnie dla Ciebie!

Wybór odpowiednich mebli to niełatwe zadanie. Oprócz setek wzorów, do wyboru masz również różne rodzaje drewna – meble z drewna sosnowego, dębowego, bukowego i wiele innych. Od wielu lat jednak największą popularnością cieszy się właśnie drewno sosnowe. Jest nie tylko bardzo efektowne, ale też posiada wiele ciekawych właściwości. Czym charakteryzują się meble z drewna sosnowego?

Meble sosnowe – co warto o nich wiedzieć?

Zacznijmy może od kilku słów na temat sosny. Tego drzewa chyba nikomu nie trzeba przedstawiać, ponieważ występuje ono przede wszystkim w strefie klimatu umiarkowanego. Jest więc elementem naszego naturalnego otoczenia. Warto jednak wiedzieć, że sosna doskonale radzi sobie w trudnych warunkach – nie straszne jej niesprzyjające środowisko czy nagłe zmiany temperatury. Wręcz przeciwnie, sosna staje się domem dla wielu leśnych zwierząt. Stanowi ona również cenne źródła żywicy, drewna czy olejków eterycznych. Jest zatem prawdziwym darem natury.

Meble sosnowe charakteryzują się bardzo dobrymi parametrami drewna. Jest ono łatwe w obróbce, odznacza się dużą sprężystością, a przy tym niebywałą wręcz odpornością na uszkodzenia mechaniczne. Jednocześnie jest to jeden z najłatwiej dostępnych rodzajów drewna w Polsce, więc meble z drewna sosnowego mają bardzo dobrą cenę w porównaniu do tych z buku czy dębu. Biorąc pod uwagę tak ogromną liczbę zalet, meble z drewna sosnowego wydają się najlepszym wyborem do każdego wnętrza.

Niezależnie od tego, czy chcesz urządzić swój dom w stylu minimalistycznym, czy wolisz bardziej klasyczne wnętrza, meble z drewna sosnowego sprawdzą się doskonale. Są one bardzo uniwersalne i rewelacyjnie komponują się z każdą aranżacją. Wystarczy spojrzeć na przykładowe prace najbardziej znanych projektantów wnętrz. W wielu z nich królują właśnie meble z drewna sosnowego, ponieważ potrafią one nadać wnętrzu przyjemny, naturalny klimat.

Właściwości drewna sosnowego

Oprócz tego, że drewno sosnowe jest bardzo wytrzymałe, ma ono kilka ciekawych właściwości. Przede wszystkim jest bardzo łatwe w obróbce, dlatego stolarze i osoby, zajmujące się wytwarzaniem mebli, tak bardzo cenią sobie ten rodzaj drewna. Warto również wiedzieć, że meble z drewna sosnowego mogą regulować stopień wilgotności w pomieszczeniu. Jak to możliwe? Posiadają one właściwości higroskopijne, dzięki którym umożliwiają absorpcję lub – w zależności od potrzeb – uwalnianie pary ze struktur sośnicy. Brzmi jak idealny mikroklimat w Twoim domu, prawda? To jednak nie koniec niezwykłych właściwości mebli z drewna sosnowego – wystarczy tylko poświęcić im nieco uwagi.

Meble z drewna sosnowego idealne dla alergików

Drewno sosnowe ma właściwości elektrostatyczne. Dzięki temu jest wręcz idealnym rozwiązaniem dla alergików, dla których każdy kontakt z nadmiarem kurzu kończy się katarem czy łzawieniem oczu. Dzięki swoim właściwościom, drewno sosnowe nie przyciąga kurzu. Dzieje się tak, ponieważ nie naładowuje się ono statyczną energią elektryczną. Łóżko z drewna sosnowego może znacząco podnieść komfort snu – szczególnie jeśli będzie wysokie, bo jak wiadomo, kurz uwielbia gromadzić się w ciemnych zakamarkach przy podłodze.

Drewno sosnowe uwielbia odpowiednią pielęgnację

Wbrew wielu opiniom meble z drewna sosnowego są bardzo trwałe. Mogą przetrwać wiele lat w niezmienionym stanie. Wymagają jednak odpowiedniej pielęgnacji (jak wszystko, co piękne, prawda, drogie Panie?). Podstawą dbania o meble z drewna sosnowego jest regularne impregnowanie olejem. Oczywiście nie chodzi o to, abyś każde niedzielne popołudnie poświęcał na pielęgnację swoich mebli. W przypadku mebli, wykonanych z surowej sosny, wystarczy olejowanie raz na miesiąc. Dzięki temu zachowa ono swój piękny, naturalny kolor, a słoje na jego powierzchni zostaną dodatkowo wyeksponowane. Jednocześnie drewno nie będzie ulegało ciemnieniu. Jak impregnować meble z drewna sosnowego? Wystarczy delikatna ściereczka – wykonuj posuwiste ruchy skierowane wzdłuż linii słojów. W przypadku mebli woskowanych warto wybrać specjalny preparat z dodatkiem wosku. Widzisz, jakie to proste? Ten prosty zabieg sprawi, że Twoje meble nie stracą swojego wyjątkowego uroku przez wiele, wiele lat.

Meble z drewna sosnowego to ponadczasowy trend

Jedną z najważniejszych zalet mebli z drewna sosnowego jest to, że wykonane są z ekologicznego, w pełni naturalnego materiału. W ten sposób nie tylko sprawiają, że wnętrza domu stają się bardziej przytulne, ale też pozwalają na stały kontakt z naturą. Liczne słoje i wzory na drewnie powodują również, że każdy mebel jest niepowtarzalny i ma swoją własną, leśną historię. Nie bez powodu meble z drewna sosnowego cieszą się tak ogromną popularnością. Ich piękny wygląd, dobra cena, trwałość oraz pozytywny wpływ na zdrowie sprawiają, że takie meble zawsze będą najlepszym wyborem. 
pixel