Nie ma wymiaru, którego szukasz? Napisz do nas, wycenimy dla Ciebie indywidualną zmianę >>> biuro@visby.pl
2023-10-04

Montaż mebli - poradnik

Zakup nowych mebli do naszego domu czy mieszkania to zazwyczaj pozytywne i radosne doświadczenie, zwłaszcza jeśli jesteś podekscytowany ich samodzielnym składaniem. Dla wielu osób, które się na to decydują to odprężająca i dająca satysfakcję zabawa. Coś, jak układanie dużych klocków. Jeżeli jednak taka wizja nie budzi u Ciebie wielkiej radości, spokojnie, próba samodzielnego montażu mebli nie jest wyczynem ponad siły nawet początkującego majsterkowicza. Zanim jednak zabierzesz się do ich składania, warto się do tego solidnie przygotować.

Planując pracę, pamiętaj

Chociaż na samą myśl o samodzielnym montażu mebli wiele osób dostaje gęsiej skórki, to w praktyce nie jest to wcale takie trudne. Samodzielny montaż mebli od kilkunastu już lat zyskuje na popularności. Obecnie niemal wszystkie meble, które możesz zamówić online i stacjonarnie, złożysz sam. Jeśli dobrze się do tego przygotujesz i zaopatrzysz we wszystkie potrzebne podczas pracy narzędzia, złożenie mebli nie zajmie Ci zbyt dużo czasu. Producenci mebli dołączają do zestawów do złożenia własne, zazwyczaj dokładne i czytelne, instrukcje, które bez problemu uda Ci się rozszyfrować. Potrzebujesz tylko trochę wyobraźni przestrzennej i podstawowych narzędzi z domowego warsztatu.

Potrzebne narzędzia

Przygoda zaczyna się od przygotowania skrzynki z narzędziami. Nic wyszukanego, ale bez kilku elementów nie sposób się obyć. Najpopularniejsze i najbardziej uniwersalne sprzęty, które przydadzą się do montażu Twojej nowej łóżka, komody czy szafy, to:

  • Zestaw wkrętaków (płaskich i krzyżakowych)
  • Klucze oczkowe i nasadowe
  • Klucze imbusowe
  • Kombinerki
  • Poziomnica
  • Wkrętarka (jeśli mamy do złożenia zestaw z dużą liczbą śrub i wkrętów)
  • Miarka (np. 5-metrowa)
  • Młotki – klasyczne lub z gumowymi główkami
  • Ołówek
  • Nożyczki
  • Zestaw do przesuwania mebli

Niektórzy producenci część prostych narzędzi dołączają do zestawu, np. klucze czy wkrętaki. Ale bezpieczniej zaopatrzyć we własne, solidne narzędzia, które ułatwią montaż, pozwalając uniknąć uszkodzeń delikatnych elementów i zmęczenia montażysty. Nie musisz z kolei martwić się o śrubki i nakrętki – wszelkie niezbędne akcesoria montażowe są dołączane do zestawu.

Zrozum instrukcję, przelicz elementy

Nie zaczynaj pracy od pośpiechu i nie uważaj, że wszystko jest oczywiste. Najpierw usiądź wygodnie i staraj się zrozumieć instrukcję obsługi. Niestety, nie każda instrukcja jest napisana tak, że od razu zrozumiemy, o co w niej chodzi. Trzeba się więc spokojnie w nią wczytać. Zrozumienie co po kolei mamy robić, to w wielu przypadkach oznacza co najmniej połowę sukcesu.
Kolejnym krokiem jest przeliczenie elementów, które dostaliśmy w paczkach - liczba elementów mebli (ilość półek, ścianek, czy nóg mebla) a ponadto śrub, zawiasów, wkrętów, gwoździ, nakrętek, podkładek, bolców i wszystkich innych detali musi się zgadzać z tym, co napisano w instrukcji. Będziesz pewny, że wszystko masz, to zapobiegnie niepotrzebnemu zdenerwowaniu.

Przygotuj miejsce pracy

Będziesz potrzebować dużo przestrzeni. W miejscu, w którym będziesz montować nowe meble zadbaj o odpowiednie zabezpieczenie podłogi, niezależnie czy jest to posadzka, panele czy deski. W tym celu wystarczy wyłożyć podłogę kartonem lub folią. Dzięki dodatkowej warstwie nie ma ryzyka, że podłoga zostanie zarysowana, gdy spadnie na nie śruba. Ślad nie zostanie też po przesuwaniu elementów mebli.
Drugą ważną kwestią poprzedzającą właściwy samodzielny montaż mebli powinno być przygotowanie pomieszczenia. Być może jesteś w trakcie większego remontu i czeka Cię jeszcze pomalowanie ścian albo ułożenie paneli na podłodze? W takim razie z wyjęciem z opakowań części meblowych i ich składaniem wstrzymaj się do czasu, aż inne prace zostaną wykonane.
Ustal dokładnie gdzie powinien stanąć każdy mebel. Jeśli zamierzasz przymocować do ścian szafki wiszące albo przytwierdzić do nich regały, sprawdź, czy na pewno możesz to zrobić. Pamiętaj, że ścianki działowe w niektórych budynkach są na tyle lekkie i cienkie, że mogą nie utrzymać ciężaru rzędu półek wypełnionych książkami. W ścianach, pod tynkiem, biegną też kable – zaopatrz się więc w choćby najprostszy wykrywacz przewodów i sprawdź ich rozkład. Zrób to nawet, jeśli masz przy sobie dokładne plany budynku!

Będziesz potrzebować pomocnika

Jeżeli masz do zmontowania proste półki czy stolik kawowy, z powodzeniem możesz to zrobić samodzielnie, ale często montaż wymaga pomocy drugiej osoby. Istotne jest to zwłaszcza, gdy mówimy o wysokiej szafie, łóżku czy innych większych meblach. Dobrze jej poprosić o wsparcie także ze względów bezpieczeństwa – na etapie nakładania drzwi na zawiasy, instalowaniu prowadnic i umieszczaniu w nich szuflad. Jeżeli składanie nie następuje w miejscu docelowym, a np. w garażu czy pomieszczeniu gospodarczym, to pomocy będziesz potrzebować także przy przenoszeniu gotowych mebli do salonu czy gabinetu.

Posegreguj części

Taka praktyka jest szczególnie polecana, jeśli składasz większy, bardziej skomplikowany mebel albo cały duży zestaw. Wówczas dobrze jest na samym początku oddzielić od siebie części „szkieletu” mebla, szuflad i półek. Posegreguj śrubki i wkręty i umieść je w płaskich i nie wywrotnych pojemnikach, z których będzie Ci łatwo je wybierać. Jeżeli masz instrukcję obsługi z poszczególnymi elementami ponumerowanymi, skorzystaj z tej cennej podpowiedzi na samym początku, zwłaszcza, jeżeli do złożenia jest większy i bardziej skomplikowany zestaw mebli. Zanim przystąpisz do skręcana oddziel od siebie części potrzebne do skręcenia półki, szafki, szuflady, witryny. W ten sposób dokonasz wstępnej selekcji. Ostatecznie przyspieszy to Twoją pracę!

W jakiej kolejności montować poszczególne elementy

Kiedy wszystko jest już przygotowane, samodzielny montaż mebli nie powinien przysporzyć Ci większych kłopotów. Zwłaszcza, jeśli będziesz pamiętać o kilku podstawowych zasadach:

  1. Składanie mebli zaczynaj zawsze od największych części i podstaw mebla.
  2. Szuflady i półki pozostaw na koniec.
  3. Jeśli planujesz montaż szafek wiszących i stojących, zacznij od tych, które trzeba powiesić.
  4. w przypadku mebli stojących, zacznij od ustawienia tych narożnych. Będziesz mieć łatwiejszy dostęp do ściany i wygodniej będzie Ci się pracowało.
  5. Kiedy wykonałeś już większość prac, pora na montaż detali. Na tym etapie zamontujesz takie elementy wykończeniowe jak gałki, uchwyty, półki czy szuflady.
  6. Zwróć szczególną uwagę na to, aby równo zamontować zwłaszcza elementy widoczne z zewnątrz. Sprawdzaj też, czy żaden uchwyt lub gałka nie jest przekręcona w inną stronę niż pozostałe – zaoszczędzi Ci to ewentualnych późniejszych poprawek.
  7. Ze ściągnięciem wszystkich folii ochronnych z mebli poczekaj do zakończenia montażu.
  8. Dla bezpieczeństwa podłogi, zwłaszcza jeśli montujesz duże i ciężkie meble, skorzystaj z zestawu do przesuwania mebli.
  9. Po zakończonym montażu upewnij się, że wykorzystałeś wszystkie elementy a na podłodze nie pozostały żadne niepotrzebne śruby czy gwoździe.

Czy przymocować meble do ściany?

Mimo, że w każdej instrukcji zawarta jest informacja o konieczności przymocowaniu mebla do ściany, mało kto dokonuje tego. Możliwe, że wynika to z niedoczytania instrukcji, świadomej decyzji z uwagi na potrzebę wiercenia dziur w ścianie lub przekonania, że „to i tak nic nie da”. Wprawdzie tego typu wypadki nie zdarzają się często, ale ryzyko wypadku występuje. Komody przygniatające dziecko, które wspina się po szufladach, regał czy witryna przechylająca się na najmłodszego członka rodziny czy nawet nieuwaga osób dorosłych, sprawia, że może się to skończyć wypadkiem. Przechodząc do rzeczy, jeśli masz zmontujesz wysokie meble, jak regał, szafa czy witryna, wykorzystaj kołek, śrubę, śrubę z kołkiem rozporowym lub taśmę mocującą i zabezpiecz się przed wypadkiem. Postępuj zgodnie z instrukcją montażu, a sprawisz, że Twój dom stanie się przyjaznym i bezpiecznym miejscem dla dorosłych i dla dzieci.

DREWNIANA KOMODA Z ŁUKAMI VISBY OLIMPIA HIGH / KOLOR SZARY MLECZNY

Montować samodzielnie czy kupić gotowe?

W internetowych i stacjonarnych sklepach meblowych sprzedawane są zarówno meble paczkowane jak i pełne, gotowe bryły. Zazwyczaj decyduje o tym konstrukcja mebla, ponieważ niektóre elementy, materiały muszą być złożone za pomocą maszyny lub doświadczonych osób. Takie meble są w pełni zabezpieczane do transportu do domu Klienta. Jest to wygodna forma, ponieważ pozostaje nam wyłącznie rozpakować meble i postawić je w wybranym miejscu.
Przykładem może być nietypowa kolekcja mebli już zmontowanych - Visby Olimpia, dostępna w sklepie Visby. Meble te mogą być nieco droższe i trudniejsze do przetransportowania, ale zapewniają natychmiastową satysfakcję i oszczędzają nasz czas związany z montażem. Ponadto cała kolekcja w niebanalnych pastelowych oraz żywych kolorach inspirowana jest śródziemnomorskim stylem, który perfekcyjnie harmonizuje z pomieszczeniami pełnymi naturalnych detali. Niewymagające montażu meble Visby Olimpia swoim oryginalnym designem doskonale wpiszą się zarówno w wystrój eleganckiego salonu, jak i w pokój młodzieżowy. Są one idealne dla osób ceniących wygodę oraz dla tych, którzy nie mają odpowiednich narzędzi czy nie czują się na siłach, aby samodzielnie składać meble.

Wybór między opcjami mebli do samodzielnego montażu a gotowymi meblami zależy głównie od indywidualnych potrzeb i preferencji każdego klienta.

pixel