Nie ma wymiaru, którego szukasz? Napisz do nas, wycenimy dla Ciebie indywidualną zmianę >>> biuro@visby.pl
2023-06-26

Pielęgnacja mebli drewnianych - tipy ekspertów

Meble drewniane kojarzą się przede wszystkim z klasą i jakością. Potrafią cieszyć oko świetnie się prezentując, są praktyczne i wytrzymałe. Zgodzi się z tym chyba każdy, kto jest ich posiadaczem. Niestety nawet one są narażone na działanie wielu szkodliwych czynników, które potrafią osłabić drewno i spowodować jego uszkodzenia. Aby długo nam służyły ważne jest, by odpowiednio o nie dbać i pielęgnować.

Jeśli chcesz nimi długo się cieszyć

Meble drewniane wymagają naszej troski. Są wrażliwe na środki chemiczne, ciepło wydzielające się z gorących naczyń czy wilgoć. Aby w pełni cieszyć się pięknem mebli drewnianych trzeba je odpowiednio pielęgnować. Większości uszkodzeń i zabrudzeń można uniknąć bez problemu, należy tylko pamiętać o podstawowych cechach drewna, a raczej jego podatności na konkretne uszkodzenia. Nawet jeśli bardzo dbamy o nasze meble, nie da się zapewnić ich ciągłej czystości. Intensywne użytkowanie i kurz, to tylko podstawowe powody, przez które na naszych meblach pojawiają się zanieczyszczenia. Na szczęście, jeśli systematycznie dbamy o pielęgnację mebli drewnianych, nie będziemy mieli żadnych problemów z pozbyciem się zabrudzeń. Najczęściej używanymi w meblarstwie gatunkami drewna są: dąb, buk i sosna. Ze względu na różne właściwości każdego drewna, meble z nich wykonane wymagają od nas szczególnego traktowania.

Meble dębowe i bukowe

Meble dębowe oraz meble bukowe uznaje się za wyjątkowe, szlachetne i piękne. Stanowią one trwałe, ponadczasowe elementy wyposażenia wnętrz, które z pewnością nigdy nie wyjdą z mody. Na uwagę zasługuje również ich wysoka wytrzymałość oraz odporność na uszkodzenia. Mimo, że dąb i buk należą do jednych z najtrwalszych, rodzimych materiałów, meble wykonane z tych gatunków wymagają właściwej pielęgnacji mebli drewnianych. Ich złe traktowanie może skutkować zarysowaniami. Silnie czyszczące, chemiczne detergenty posiadają mikro-drobinki, które niekorzystnie wpływają na lakier. Tarcie nawet najmniejszych, ostrych ziarenek jest w stanie trwale uszkodzić warstwę zabezpieczającą.
Do pielęgnacji mebli drewnianych wystarczą: antystatyczna szczotka lub sucha miękka szmatka pozbawiona długich i szorstkich włókien oraz odpowiednio dobrany preparat do czyszczenia drewnianych powierzchni. Środki tego typu nie będą potrzebne w przypadku mebli bejcowanych i fornirowanych.
W jaki sposób czyścić meble olejowane lub lakierowane? Tu sprawdzi się domowa mikstura: w butelce ze spryskiwaczem połącz 1 szklankę wody, 1/4 szklanki octu, 4 łyżki oliwy. Wstrząśnij. Spryskaj czyszczoną powierzchnię i pozostaw do wchłonięcia, wypoleruj. Nie stosuj tej metody do czyszczenia starych mebli, bo te są często woskowane. W pielęgnacji mebli drewnianych woskowanych stosujemy tylko produkty specjalnie do tego przeznaczone. Nie myj ich wodą ani nie używaj mokrych lub wilgotnych ściereczek. Użyj produktu do czyszczenia drewna woskowanego. Nałóż go czystą miękką ściereczką z mikrofibry i wyczyść delikatnie drewno.

Meble sosnowe

Na co dzień meble sosnowe powinno się czyścić z kurzu i innych zabrudzeń za pomocą miękkiej ściereczki zwilżonej wodą. Jeśli zabrudzenia są silniejsze, do mycia mebla można użyć łagodnego detergentu. Nigdy nie powinno się szorować drewna myjkami z ostrymi końcówkami, które uszkadzają warstwę impregnatu i narażają mebel na zawilgocenie. Ponadto mogą uszkodzić sosnowe deski, tworząc na nich nieestetyczne rysy, ponieważ drewno sosnowe nie jest tak wytrzymałe na uszkodzenia jak dąb czy buk. Czym czyścić meble sosnowe? Domowym sposobem jest mieszanka soku z 1 cytryny z 1 l ciepłej wody. Przetrzyj powierzchnię mebla sosnowego mieszanką, pozostaw na kilkanaście minut, następnie wypoleruj wełnianą ściereczką. Na zadrapania lub małe uszkodzenia na meblach sosnowych, zastosuj wazelinę. Wetrzyj ją i pozostaw do wchłonięcia. Potem przetrzyj szmatką. Ślady po wodzie usuniesz, pocierając powierzchnię mebla połówką orzecha włoskiego (bez łupiny).

Łóżko drewniane bukowe Visby Poznań

Kilka złotych zasad, o których warto pamiętać podczas pielęgnacji mebli drewnianych:

  • Musisz wiedzieć, z jakiego drewna wykonano mebel oraz jakim preparatem wykończeniowym zostało pokryte. To pozwoli Ci na wybranie odpowiednich środków do pielęgnacji mebli drewnianych.
  • Aby sprawdzić, czy mebel jest lakierowany czy woskowany wykonaj test. Wystarczy zostawić na jego powierzchni kroplę wody. Na woskowanej powierzchni zostanie po niej ślad, lakierowana pozostanie nietknięta.
  • Pamiętaj, że woda i wilgoć niekorzystnie wpływają na naturalne drewno, dlatego ostrożnie stosuj wodę na lite drewno.
  • Najpierw, jeśli meble tego wymagają, oczyść je z kurzu. Możesz do tego użyć odkurzacza, miotełki do kurzu lub szmatki.
  • Gdy natkniesz się na mocniejsze zabrudzenia, dodaj do wody, w której moczysz ścierkę nieco dobrego płynu do mycia drewna. Uprzednio, koniecznie zapoznaj się z etykietą płynu.
  • Pamiętaj, drewno przecieraj zawsze wzdłuż rysunku słojów!
  • Wystrzegaj się uniwersalnych preparatów do powierzchni. Drewno wymaga specjalnego traktowania! Pielęgnując meble drewniane, pamiętaj o bardzo ważnej zasadzie, aby używać do tych czynności środków przeznaczonych wyłącznie do drewna.
pixel