Nie ma wymiaru, którego szukasz? Napisz do nas, wycenimy dla Ciebie indywidualną zmianę >>> biuro@visby.pl

Jak urządzić pokój dzienny z sypialnią?

2020-01-30
Jak urządzić pokój dzienny z sypialnią?Sypialnia to jedno z najważniejszych pomieszczeń w domu – to właśnie tam spędzasz ⅓ swojego życia i regenerujesz siły na cały kolejny dzień. Problem pojawia się wtedy, kiedy nie masz miejsca na urządzenie osobnej sypialni i musisz połączyć ją z salonem. Istnieje kilka sposobów na dobre urządzenie takiego wnętrza. Pytanie – jak to zrobić?

Kanapa czy łóżko? Oto jest pytanie!

Podstawowym pytaniem, jakie powinieneś sobie zadać podczas urządzania salonu z sypialnią, jest to, czy chcesz spać na łóżku i mieć mniej przestrzeni, czy na rozkładanej kanapie i mieć więcej miejsca (oczywiście zakładając, że jest to dosyć duży pokój i możesz sobie pozwolić na takie dylematy). Wybierając łóżko, musisz się liczyć z tym, że w jednym pomieszczeniu będą stały dwa duże meble i zajmą one sporo miejsca, które można wykorzystać inaczej – na przykład na postawienie innych mebli. Jeśli z kolei wybierzesz kanapę – musisz pamiętać, że codziennie trzeba ją będzie składać i rozkładać oraz że nie będzie tak wygodna, jak łóżko z dobrym materacem.

Jeśli pokój, w którym ma się mieścić równocześnie salon i sypialnia jest większy niż 20m², warto zdecydować się na wstawienie do niego zarówno łóżka, jak i kanapy. Dlaczego? Chociażby dlatego, że będzie można wtedy oddzielić część dzienną i sypialnianą i da to większe pole do popisu podczas urządzania takiego wnętrza.

Jeśli pomieszczenie jest małe i wejdzie do niego tylko kanapa – nie przejmuj się! Takie rozwiązanie również ma dużo plusów na przykład, kiedy się obudzisz i złożysz kanapę, nie będzie Cię już kusić, żeby wrócić spać… Co więcej, jeśli zrezygnujesz z łóżka, z pewnością będziesz mógł sobie pozwolić na duży i wygodny narożnik!

Jak oddzielić część dzienną od sypialnianej?

Jeśli zdecydowałeś się na wstawienie zarówno łóżka, jak i kanapy, musisz się teraz zastanowić, jak sprytnie oddzielić te dwa meble. Dużo tutaj zależy od układu pomieszczenia, to znaczy od tego, gdzie znajdują się okna i drzwi oraz czy są jakieś skosy. To już musisz wiedzieć sam, my możemy jedynie podpowiedzieć, jak to zrobić.

Jednym z najczęściej wybieranych rozwiązań jest postawienie ścianki działowej lub parawanu. Może mieć on bardzo różną długość oraz różne wzory i kolory. Dla wnętrza w nowoczesnym i minimalistycznym stylu świetnie sprawdzi się ścianka zrobiona z szyb. Będzie ona spełniać swoją funkcję – to znaczy podzieli jedno pomieszczenie na dwie części i dodatkowo nie będzie zatrzymywać światła tylko w jednej części pokoju. Warto jednak pamiętać o tym, że taka szyba szybko będzie się brudzić i mazać oraz że nie zasłoni ona części sypialnianej. To oznacza, że kiedy przyjdą goście i będą siedzieć w części dziennej, to będą widzieli łóżko i całą część sypialnianą, w której jak wiadomo – każdy chce mieć, choć odrobinę prywatności.

Innym ciekawym pomysłem na oddzielenie salonu od łóżka jest powieszenie zasłon. Jest to o tyle dobre rozwiązanie, że w każdym momencie, na przykład tuż przed pójściem spać albo kiedy będą mieli odwiedzić Cię znajomi – będzie można je zasłonić i część sypialniana będzie całkowicie niewidoczna. Jeśli zasłonki będą w jasnym kolorze, na przykład kremowym albo pastelowym – dodatkowo powiększy to wnętrze, co w tym przypadku na pewno będzie mile widziane.

Ciekawym i niebagatelnym sposobem na podzielenie salonu jest postawienie regału. Oprócz spełnienia swojej funkcji, z pewnością doda także charakteru całemu pomieszczeniu. Co więcej – regał świetnie nada się do przechowywania różnych rzeczy, na przykład książek, kwiatów czy pudełek. Jeśli zdecydujesz się na postawienie regału między łóżkiem a kanapą, warto wybrać taki, który będzie miał co najmniej 1,5 m, aby zasłonił on łóżko.

Połączenie pokoju dziennego z sypialnią – o czym jeszcze warto pamiętać?

Jeśli zrezygnowałeś z łóżka w salonie i postawiłeś na narożnik – pamiętaj, aby przed jego kupnem dokładnie sprawdzić, czy ma duży pojemnik na pościel – im większy, tym lepszy (zawsze oprócz pościeli będziesz mógł tam zmieścić także koce czy poduszki). Warto także pamiętać, że codziennie będzie ono składane i rozkładane – dobrze wcześniej przetestować je i zobaczyć, czy nie jest to ciężkie i czy nie trzeba za dużo dźwigać. Jedną z ważniejszych rzeczy jest to, żeby przed kupnem kanapy położyć się na niej i sprawdzić, czy będzie się wygodnie spało – w końcu zdrowy i dobry sen to podstawa.

Jeśli należysz natomiast do grona osób, które chcą wstawić równocześnie łóżko i kanapę, powinieneś pamiętać o tym, że zajmie to sporo miejsca i może być problem z przechowywaniem innych rzeczy. Warto wtedy zadbać o dobre rozplanowanie pomieszczenia tak, by zmieściły się w nim wszystkie potrzebne meble. Jeśli w pokoju zostanie jedna wolna ściana – można postawić na niej szafę typu komandor z przesuwnymi drzwiami oraz lustrem – oprócz tego, że pomieści ona dużo rzeczy, to jeszcze dodatkowo powiększy wnętrze!
Pokaż więcej wpisów z Styczeń 2020
pixel