Nie ma wymiaru, którego szukasz? Napisz do nas, wycenimy dla Ciebie indywidualną zmianę >>> biuro@visby.pl

Jak wyprać materac? Najlepsze sposoby na czyszczenie materaca

2021-01-18
Jak wyprać materac? Najlepsze sposoby na czyszczenie materaca

Czyszczenie materaca – czy to konieczność?

Choć wiele osób nie zdaje sobie z tego sprawy, regularne czyszczenie materaca ma ogromne znaczenie. Pomimo tego, że układamy na nim prześcieradło i regularnie je zmieniamy, na powierzchni i wewnątrz materaca gromadzą się roztocza i ich odchody, a także liczne mikroorganizmy czy ludzki naskórek. Nie brzmi to najlepiej, prawda? Właśnie dlatego regularne czyszczenie materaca jest tak ważne! W przeciwnym wypadku zaczną one negatywnie oddziaływać na nasz organizm, a sen stanie się nieefektywny.  Ciekawym rozwiązaniem jest również stosowanie specjalnym antyalergicznym pokrowców na materac, które można dokupić dodatkowo. Warto wybrać pokrowiec z jonami srebra, które mają działanie antybakteryjne. Pranie pokrowca nie zajmuje wiele czasu, a zyskasz pewność, że Twój materac nie staje się siedliskim roztocz i innych mikrorganizmów. Oczywiście warto wybierać materace dobrej jakości, wykonane z przewiewnych materiałów, które zapobiegają gromadzeniu się zanieczyszczeń. 

Jak wyprać materac?

Nowoczesne, dobrej jakości materace mają specjalny pokrowiec, który można łatwo zdjąć. Warto prać go w pralce przynajmniej raz w miesiącu. Dobry pokrowiec będzie odporny na pranie i temperaturę, warto jednak upewnić się, w jakiej temperaturze go wyprać. Oczywiście im wyższa, tym więcej bakterii zniknie, jednak 40 czy 60 stopni w zupełności wystarczy – tak samo, jak w przypadku pościeli.  Przejdźmy do najważniejszej kwestii – jak wyprać materac? Niektórzy decydują się na czyszczenie materaca odkurzaczem, jednak metoda ta nie jest zbyt efektywna. O wiele lepiej sprawdzi się mycie materaca na mokro. W tym celu warto zastosować myjkę parową. Jest ona coraz bardziej popularnym gadżetem, który obecnie znajduje się w wielu domach. Koszt takiej myjki nie jest wysoki, a można wykorzystywać ją na wiele sposobów – na przykład do mycia i dezynfekcji materaca.  Para z myjki skutecznie usunie wszystkie zabrudzenia, roztocza i mikroorganizmy. Pozwoli ona na dokładną dezynfekcję. Takie mycie materaca sprawdzi się w szczególności u alergików. Pranie materaca z wykorzystaniem myjki parowej wystarczy wykonywać raz w miesiącu. Oczywiście następnie należy zaczekać, aż materac dokładnie wyschnie. W przeciwnym wypadku może zacząć gromadzić się w nim wilgoć. 

Jak usunąć plamy z materaca?

Pojawianie się plam na materacu to całkowicie normalna rzecz. W końcu w nocy zdarza nam się spocić, a od czasu do czasu kilka kropli porannej kawy wyląduje na pościeli. Jak usunąć plamy z materaca? Można to zrobić na kilka sposobów. Ważne, aby plamę usunąć jak najszybciej, a nie czekać, aż wyschnie. Usunięcie plamy po kilku godzinach czy dniach będzie o wiele trudniejsze.  Jedną z najpopularniejszych metod jest usuwanie plam przy pomocy sody oczyszczonej. Wystarczy wymieszać dwie łyżki sody z niewielką ilością wody, nanieść na plamę i delikatnie wetrzeć.po 30 minutach można usunąć sodę – razem z plamą! Co ciekawe, soda oczyszczona to dobry sposób na odświeżenie materaca na sucho. Wystarczy rozsypać ją na całym materacu, w miarę możliwości równomiernie, na kilka godzin. Następnie trzeba dokładnie odkurzyć materac. W ten sposób zyska on świeży, przyjemny zapach i będzie doskonale odświeżony.  Inna metoda to użycie wody z cytryną. Miksturę należy przygotować w proporcji 2:1, a następnie nałożyć ją na plamę. Podobnie jak w przypadku sody, tak i tu można usunąć ją po 30 minutach.   Sposobem na usunięcie z materaca plam z krwi jest zastosowanie bardzo zimnej wody ze sporą ilością soli. Już po delikatnym wtarciu takiej mikstury plama zniknie. Plamy krwi na materacu należy usuwać jak najszybciej – tak samo jak w przypadku wszelkich innych plam. 

Jak wyprać materac – podsumowanie

Czyszczenie materaca to konieczność i warto robić to co najmniej raz w miesiącu. Dzięki temu zyskasz pewność, że materac nie jest siedliskiem niewielkich lokatorów, takich jak roztocza. Jeżeli chodzi o to, jak usunąć plamy z materaca – przede wszystkim od razu, najlepiej z wykorzystaniem naturalnych metod, jak woda z cytryną. Dzięki temu materac będzie czysty i przyjazny dla organizmu – nawet dla alergików.
Pokaż więcej wpisów z Styczeń 2021
pixel