Nie ma wymiaru, którego szukasz? Napisz do nas, wycenimy dla Ciebie indywidualną zmianę >>> biuro@visby.pl

Jaką twardość materaca wybrać?

2021-01-26
Jaką twardość materaca wybrać?

Twardy czy miękki? To ma znaczenie!

Twardość materaca ma ogromne znaczenie – podobnie jak to, z jakich materiałów został wykonany. Niektórzy wolą lubią materace miękkie, w których niemal się zapadają – choć niekoniecznie takie rozwiązanie jest najzdrowsze dla kręgosłupa. Jeśli materac jest zbyt miękki, kręgosłup nie ma stabilnego podparcia, a mięśnie nie mogą odpowiednio się zregenerować.  Inni z kolei wybierają materace bardzo twarde, licząc na to, że są one najlepsze. Niestety, często okazuje się to nieprawdą, a zbyt twardy materac – zamiast poprawiać – obniża komfort snu. Zbyt twardy materac powoduje między innymi zbyt duży ucisk na naczynia krwionośne, przez co utrudnia przepływ krwi i może powodować na przykład drętwienie rąk czy nóg. Ponadto nadmiernie twardy materac – po długim czasie – może powodować nawet poważne problemy z kręgosłupem. Nie warto więc kierować się zasadą, że im twardszy materac, tym jest lepszy.  Jak się w tym wszystkim odnaleźć i jaka twardość materaca jest najlepsza?

Dobry materac – czyli jaki?

Materac o odpowiednim stopniu twardości, który jest idealnie dobrany, powinien spełniać kilka warunków: 
  • powinien możliwie jak najbardziej odciążać kręgosłup, zapewniając mu stabilne podparcie, 
  • po położeniu się na materacu ciało powinno układać się w jak najbardziej naturalnej pozycji, a kręgosłup musi być delikatnie wygięty. Wystarczy wykonać prosty test. Po położeniu się na materacu na plecach należy wsunąć rękę pod odcinek lędźwiowy. Jest można to zrobić bez trudu, a miejsca jest sporo, oznacza to, że materac jest za twardy. Jeśli nie można wsunąć dłoni, prawdopodobnie jest za miękki. W przypadku idealnie dobranego materaca, dłoń można wsunąć bez większego trudu, choć z lekkim oporem, 
  • istotne są również subiektywne odczucia. Po położeniu się na dobrym materacu i wykonaniu kilku wdechów powinieneś poczuć, jak Twoje mięśnie zaczynają się rozluźniać, a bóle i napięcia w plecach zaczynają znikać. 

Jaką twardość materaca wybrać? 

Stopień twardości materaca określany jest literą H. Możemy wybierać spośród materacy H1, które są najbardziej miękkie, poprzez materace H2 i H3, aż po materace H4, które są naprawdę twarde. To, jaka twardość materaca będzie najlepsza, zależy od kilku czynników. 

Materac miękki H1

Materace miękkie, oznaczone symbolem H1, nadają się do łóżek niemowlęcych i dziecięcych. Taka twardość materaca przeznaczona jest dla osób o wadze do 50 kg, a zatem głównie dla dzieci do kilkunastu lat. W niektórych przypadkach taka twardość będzie również odpowiednia dla szczupłych kobiet niedużego wzrostu, które lubią spać na miękkim materacu.

Materac średnio miękki H2

Materace średnio miękkie H2 przeznaczone są dla osób, których waga mieści się w przedziale od 50 do 80 kg – a zatem dla większości kobiet i dla szczupłych mężczyzn, którzy wolą spać na miękkim materacu. Jest to jedna z dwóch najczęściej wybieranych twardość. 

Materac średnio twardy H3

To kolejna, bardzo popularna twardość materaca, która jest chętnie wybierana – szczególnie przez mężczyzn. Dla kobiet taki materac może okazać się za twardy, gdyż przeznaczony jest dla osób o wadze od 80 do około 100 kg. Taka twardość materaca może również sprawdzić się u osób, które preferują sen na nieco twardszym materacu. 

Materac twardy H4

Taka twardość materaca wybierana jest stosunkowo rzadko, z uwagi na fakt, że materac H4 jest bardzo twardy i dla wielu osób spanie na nim jest niekomfortowe. Przeznaczony jest dla osób, których waga przekracza 100 kg i które przyzwyczajone są do spania na twardych powierzchniach. Przed zakupem takiego materaca warto jednak przetestować go na żywo, aby mieć pewność, że nie okaże się za twardy. 

Jaką twardość materaca wybrać – podsumowanie

Jak widać, odpowiedź na pytanie: "Jaką twardość materaca wybrać", nie jest wcale taka prosta. Istotna jest tutaj nie tylko waga, ale też preferencje i przyzwyczajenia. Niemniej jednak w większości przypadków zakup materaca H2 lub H3 będzie najlepszym wyborem. Alternatywą może być materac dla dwojga, który różni się stopniem twardości. Dzięki temu osoba o niższej wadze może spać na materacu o twardości H2, a osoba o nieco wyższej wadze, który lubię twardsze materace – H3.
Pokaż więcej wpisów z Styczeń 2021
pixel