Meble bukowe - solidność na długie lata
Buk, czyli król drzew liściastych, to jeden z najpowszechniej występujących gatunków drzew w Polsce. Pomimo tego, że ma on stosunkowo wysokie wymagania klimatyczno-glebowe, buk rośnie niemal w każdym lesie liściastym, czarując naturalnym wdziękiem, siłą i pozytywną energią. Drewno bukowe ma wiele zastosowań i właściwości, które chętnie wykorzystuje się w przemyśle meblarskim. Ponieważ jest to drzewo wolno rosnące uprawia się jego różne gatunki.
Charakterystyka drewna bukowego
Drewno bukowe ma wszechstronne zastosowanie, przewyższając pod tym względem nawet szeroko wykorzystywany dąb. Szacuje się, że drewno bukowe ma aż 250 różnych zastosowań! Drewno bukowe stosowane jest w meblarstwie i budownictwie, ale sięga się po nie również w przemyśle celulozowym oraz płytowym. Jest to gatunek, który rośnie powoli. Zanim drewno bukowe nadaje się do wykorzystania w celach użytkowych, drzewo rośnie średnio ponad 100, a czasami nawet 140 lat. Powszechnie występuje ono w Polsce i w niemalże całej Europie, od południa aż po wschód, przez co jest tak popularne. Buk osiąga wysokość nawet czterdziestu metrów, przy średnicy pnia dochodzącej do półtora metra. Kora buka jest bardzo charakterystyczna – gładka, o zielonym lub srebrzystoszarym zabarwieniu. Mimo tego, że buk jest tak rozpowszechniony w naszym kraju, buczyna jest materiałem dosyć ekskluzywnym, ponieważ przez powolny wzrost, dłużej czeka się na uzyskanie surowca.
Właściwości drewna bukowego
Drewno bukowe jest stosunkowo twarde, choć nie tak jak dąb, ale przewyższa drewno sosnowe, jeśli chodzi o wytrzymałość. Zwiększa to jego odporność na uszkodzenia, a tym samym wydłuża czas użytkowania. Drewno bukowe jest dość ciężkie, co sprawia, że jest świetnym materiałem do produkcji solidnych i mocnych mebli. Ta właściwość sprawia również, że trudniej uszkodzić bukowe blaty i deski. Mimo twardości, drewno bukowe jest wdzięczne w obróbce i pozwala na względnie swobodną pracę nad kształtem czy wzorami podczas produkcji. Służy przede wszystkim do produkcji mebli giętych, schodów, progów, zabawek czy przyborów kuchennych. Buczyna wyróżnia się także swoją kolorystyką, którą określić można jako różowawą lub żółtawą. Nie ma wyrazistych słojów, co dla wielu miłośników wykorzystania drewna w domu stanowi atut. Dodatkowo nie posiada także widocznych porów. Jej naturalny odcień jest ciepły, słoneczny i w takich również wnętrzach sprawdzi się ona najlepiej. Jej delikatny kolor związany jest z parowaniem świeżo ściętych pni. Za sprawą wykorzystania tego zabiegu, drewno bukowe ma mniejsze skłonności do pęcznienia, a co za tym idzie, wykonane z niego przedmioty wystarczą na dłużej. Buczyna jest twarda, ale przy tym łupliwa i charakteryzuje się dość dużą kurczliwością.
Meble bukowe mogą przybierać różne barwy dzięki zabezpieczaniu ich dodatkową warstwą ochronną. Powierzchnia bukowych mebli Visby pokrywana jest wysokiej jakości bejcą w kolorach: buk naturalny, biały, orzech, palisander, co pozytywnie wpływa na ich długowieczność. Dzięki temu zachowują swój wygląd pomimo upływającego czasu - nie tracąc przy tym na trwałości. Jeśli chcesz zobaczyć jak wygląda kawałek drewna bukowego pokryty bejcą wystarczy zamówić próbnik wybarwień drewna bukowego ⬅
Zdrowe meble bukowe
Drewno bukowe służy ludziom od wielu pokoleń. Szacuje się, że znane było już w starożytności. Dawni Słowianie także znali walory buka i wykorzystywali go m.in. do produkcji tablic informacyjnych oraz rytualnych fajek. Uważali, że rosnący buk oddziałuje kojąco na nerwy człowieka. Spożywali także w okresie jesiennym jego owoce tzw. bukwie, które rzekomo miały oczyścić organizm. Istnieje przekonanie, że drzewa bukowe mają świetny wpływ na samopoczucie osób, które wśród nich przebywają. Można powiedzieć, że ta pozytywna naturalna energia działa również po obróbce drewna.
Meble bukowe mają naturalny, bardzo subtelny i miły dla oka odcień, który dodaje wnętrzom szyku i subtelnej elegancji. Często wykorzystuje się elementy bukowe w eleganckich salonach i przytulnych sypialniach. To dzięki naturalnemu odcieniowi tego surowca, meble bukowe w pomieszczeniach wyglądają bardzo stylowo i nie wymagają wielu dekoracyjnych dodatków. Twardość i wytrzymałość surowca, jakim jest buczyna, sprawia, że jest to doskonały materiał na łóżka, szczególnie podwójne. Bukowe łóżka, stoły, szafy i komody są solidne, mocne i wytrzymują duże obciążenia. Są nie tylko funkcjonalnymi i długowiecznymi meblami, ale jednocześnie przepięknymi elementem wystroju. Ze względu na cenę, meble bukowe stanowią złoty środek, bo dają porównywalną jakość z meblami dębowymi, a ich koszt jest mniejszy.
Polska produkcja – solidność na długie lata
Moda na drewno nigdy nie przemija. Zakup mebli z drewna bukowego to rozsądny wybór pomiędzy drogimi meblami dębowymi, a tanimi z drewna sosnowego. Meble bukowe cechują się dużą trwałością i wytrzymałością. Od wielu lat meble bukowe od producenta Visby to najlepsza inwestycja. Postawiliśmy na jakość, doświadczenie w meblarstwie i polską produkcję. Nasz zakład produkcyjny na Podkarpaciu działa już od 1990 roku. Solidność wykonania na długie lata oraz piękny design mebli bukowych powodują, powiększające się grono zadowolonych Klientów.
Świadomość uczestniczenia w procesie tworzenia pięknych i niepowtarzalnych bukowych mebli, który trwa już od setek lat spowodował, że kontynuując tradycję, do swojego zadania podchodzimy niezmiernie poważnie, z dbałością o wszystkie czynniki i procedury jakie są wymagane w trosce o ekologię.
Wiemy jak ważny jest zrównoważony rozwój dlatego nieustannie doskonalimy nasze technologie produkcyjne aby z rozwagą i należytą mądrością wykorzystywać jeden z najpiękniejszych darów naszej planety jakim są drzewa bukowe. Z pieczołowitością, bez marnowania materiału, wykonujemy wszystkie meble, wiedząc, że raz wykonane posłużą ludziom przez kilkanaście a nawet kilkadziesiąt lat, tym samym chroniąc środowisko dla przyszłych pokoleń przed nieumiejętną, zbyt częstą i intensywną eksploatacją.
A żeby nie być gołosłownym w temacie eko, Visby może się pochwalić, że wspólnie ze swoimi Klientami posadziło 1000 drzew w Parku Narodowym Gór Stołowych! Jeśli chcesz poczytać o naszej akcji, dzięki której nasz las ma już ponad 2 lata zapraszamy do lektury >>> Jak Visby posadziło LAS!