Nie ma wymiaru, którego szukasz? Napisz do nas, wycenimy dla Ciebie indywidualną zmianę >>> biuro@visby.pl

Sprężyny faliste czy bonell – które wybrać?

2021-01-28
Sprężyny faliste czy bonell – które wybrać?

Dlaczego warto zwrócić uwagę na sprężyny?

Podczas kupowania mebli tapicerowanych z pewnością najbardziej zależy Ci na tym, by dobrze dopasowały się do wnętrza, były ładne oraz żeby posłużyły Ci jak najdłużej. Oczywiście bardzo ważne jest również to, by były one wygodne i komfortowe, a co za tym idzie – żeby stworzyły Ci miejsce do relaksu i wypoczynku po całym dniu.  Z kolei podczas wyboru materaca do sypialni najważniejszy jest nie jego wygląd, a jakość i odpowiednio dobrany rodzaj oraz twardość. Zarówno podczas produkcji mebli tapicerowanych jak i materacy wykorzystywane są sprężyny. W zależności od rodzaju pełnią one inne funkcje – ciężko więc jest je ze sobą porównywać i zastanawiać się, które są lepsze. Jedyne co można zrobić, to poznać ich charakterystykę, by wiedzieć, które sprężyny są lepsze – bonell czy faliste.

Sprężyny faliste – czym się charakteryzują?

Sprężyny faliste charakteryzują się dość prostą konstrukcją. Są one wykonane z długich drutów, które swoim kształtem przypominają sinusoidę. Z reguły są one zrobione z drutu o średnicy od 3 do 5 milimetrów. Ich podstawowym zadaniem jest podtrzymywanie kształtu siedziska i oparcia. Najprościej mówiąc – wpływają one na wygląd zewnętrzny mebla.  Zarówno w meblach tapicerowanych jak i w materacach, sprężyny faliste często są łączone ze specjalną pianką, która powoduje, że są one jeszcze bardziej odporne na wgniecenia i odkształcenia. Warto dodać, że meble i materace zrobione ze sprężyn falistych z reguły są dużo tańsze niż ich połączenie ze sprężynami bonellowymi. Jeśli więc na zakup mebli czy materaca masz ograniczony budżet – będzie to doskonała opcja właśnie dla Ciebie.

Sprężyny bonell – czym się charakteryzują?

Sprężyny bonell wyglądają jak klepsydry, które są ustawione obok siebie. Czasem łączone są z cienką warstwą pianki, co dodatkowo podnosi komfort podczas ich używania. Dużą zaletą mebli i materacy ze sprężynami bonell jest to, że nie ulegają one odkształceniom. Dzieje się tak, ponieważ nacisk rozkłada się po całej powierzchni, a nie tylko w jednym miejscu – jak na przykład w materacach kieszeniowych.  Warto wspomnieć o tym, że materac bonellowy może być niewygodny dla dwóch osób o różnej wadze. Podczas siadania na łóżku czy kanapie ze sprężynami bonell, zapada się dużo miejsca wokół, przez co osoba, która usiądzie lub położy się obok, może czuć się niekomfortowo. 

Co lepsze do spania – sprężyny faliste czy bonell?

Jeśli jesteś właśnie na etapie poszukiwania mebli tapicerowanych lub materaca do sypialni, na pewno zastanawiasz się, które sprężyny lepsze – bonell czy faliste? Odpowiedź brzmi – to zależy. Materace bonellowe mają wielu zwolenników, ponieważ meble, które są z nich zrobione, są naprawdę bardzo trwałe i nie odkształcają się. Trzeba jednak zwrócić uwagę na to, że w dłuższej perspektywie czasowej mogą być one niewygodne przez zapadanie się kanapy pod każdym ciężarem.  Jeśli przykładowo myślisz o kanapie do salonu ze sprężynami bonell, to zastanów się dwa razy – w salonie zazwyczaj siadają różne osoby o różnej wadze, przez co zawsze osoba lżejsza będzie czuła opór wynikający z nacisku cięższej osoby. A nie chcesz chyba, by meble w salonie były niewygodne? Sprężyny faliste są bardziej uniwersalne. Są one łączone z pianką, która dodatkowo zwiększa komfort użytkowania. Będzie to świetne rozwiązanie w meblach do salonu – nie są one tak często używane jak materac w sypialni. Jeśli planujesz spać na kanapie (w pojedynkę), to dobrym rozwiązaniem dla Ciebie będzie materac ze sprężynami bonell. Możesz mieć, pewność, że nie ulegnie ona odkształceniom. 

Podsumowanie

Tak naprawdę ciężko jest określić, które spręzyny są lepsze – faliste czy bonell. Każde z nich wyglądają i działają inaczej oraz każde z nich spełniają zupełnie inne funkcje. Mamy nadzieję, że po przeczytaniu naszych powyższych wskazówek, dużo łatwiej będzie Ci zdecydować, które rodzaje sprężyn będą odpowiednie właśnie dla Ciebie.
Pokaż więcej wpisów z Styczeń 2021
pixel