Nie ma wymiaru, którego szukasz? Napisz do nas, wycenimy dla Ciebie indywidualną zmianę >>> biuro@visby.pl

Meble sosnowe - wersja ekonomiczna

2023-06-19
Meble sosnowe - wersja ekonomiczna

Na całym świecie występuje aż 80 różnych gatunków sosny. W Polsce drzewo to jest jednym z najpopularniejszych. Ze względu na swoje specyficzne cechy drewno z sosny znajduje bardzo szerokie zastosowanie między innymi w branży budowlanej oraz meblowej. Jakie właściwości, spośród tysięcy innych gatunków drzew, wyróżniają sosnę i co zdecydowało o jej szerokim zastosowaniu w meblarstwie? Warto się dowiedzieć.

Sosna, drzewo ciekawe

Sosna zwyczajna stanowi ponad 60% drzewostanu polskich lasów i jest zdecydowanie najliczniej występującym drzewem w Polsce. Jest to bardzo dobra wiadomość, ponieważ sześćdziesięcioletnia sosna produkuje w ciągu doby 1350-1800 litrów tlenu. Tyle wynosi dobowe zapotrzebowanie na ten pierwiastek dla trzech osób. Sosny osiągają wysokość w korzystnych warunkach do 40 m, a jej pień ma średnicę przekraczającą często 100 cm. Jej system korzeniowy jest najgłębszy spośród wszystkich drzew iglastych występujących w Polsce; jej korzeń główny może sięgać na głębokość ponad trzech metrów. Rosnące w zwartych drzewostanach sosny mają pień do 2/3 wysokości pozbawiony gałęzi. Sosny należy ścinać, kiedy osiągają wiek 80-120 lat. Najstarszą sosną w Polsce jest sosna rosnąca w Mińsku Mazowieckim, licząca sobie 360-375 lat. Najwyższa natomiast rośnie w Puszczy Białowieskiej - jej wysokość to ponad 45 metrów.

Drewno sosnowe

Charakterystyka drewna sosnowego

Drewno sosnowe odznacza się jasną, biało-żółtą barwą i delikatnym usłojeniem. Jest sprężyste, a jednocześnie odporne na uszkodzenia mechaniczne. Można je łatwo przepiłować, strugać, szlifować i frezować bez żadnego problemu, dzięki czemu meble sosnowe mogą przybierać fantazyjne, najbardziej nietypowe kształty.
Ponadto drewno sosnowe zapewnia dobrą izolację termiczną i akustyczną, szybko schnie i przez podatność na nasycenie łatwo pokryć je farbą. Ta ostatnia cecha poszerza możliwości aranżacyjne mebli sosnowych, pozwalając na zabarwienie ich niemal na każdy kolor. Zasadniczą zaletą jest więc łatwość przetwarzania sosny wedle potrzeb. Także suszenie tego drewna jest szybkie i można je bez problemu kleić. Jeśli chodzi o trwałość, sosna nie jest najtrwalszym drewnem – zwłaszcza biel (to część drewna, które w pniu drzewa przewodzi wodę z solami mineralnymi), która może stać się siedliskiem owadów i grzybów. Sprawia to, że o drewno sosnowe należy dbać. Meble sosnowe powinny być przede wszystkim regularnie olejowane. Jeśli meble sosnowe są woskowane, warto czyścić je specjalnym mleczkiem do drewna. Jeżeli wypełnimy podstawowe warunki dbałości o meble sosnowe, będą one bez problemu służyć nam przez wiele lat.

Meble sosnowe mogą przybierać różne barwy dzięki zabezpieczaniu ich dodatkową warstwą ochronną. Powierzchnia sosnowych mebli Visby pokrywana jest wysokiej jakości bejcą w kolorach: sosna naturalna, biały, orzech oraz palisander, co pozytywnie wpływa na ich konserwację. Dzięki temu zachowują swój wygląd pomimo upływającego czasu - nie tracąc przy tym na trwałości. Jeśli chcesz zobaczyć jak wygląda kawałek drewna sosnowego pokryty bejcą wystarczy zamówić próbnik wybarwień drewna sosnowego ⬅

Zastosowanie drewna sosnowego

Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że drewno sosnowe ma dobry wpływ na nasze zdrowie. W szczególności meble sosnowe poleca się alergikom. Wewnątrz pomieszczeń, wykończonych drewnem sosny, panuje bezpieczny, naturalny mikroklimat, przyjazny ludzkim płucom, wolny od zanieczyszczeń i chorobotwórczych drobnoustrojów. Warto też wiedzieć, że olejek eteryczny, zawarty w drewnie sosnowym, wpływa korzystnie na samopoczucie, łagodzi stany zapalne i skutecznie eliminuje stres. Drewno sosnowe ma właściwości higroskopijne – reguluje poziom wilgotności powietrza przez pochłanianie i oddawanie pary wodnej do otoczenia. Meble sosnowe nie elektryzują się, nie przyciągają kurzu ani szkodliwych jonów dodatnich, wytwarzanych przez elektroniczne urządzenia, których używamy. Atrakcyjny i kojący wygląd sprawia, że meble sosnowe doskonale prezentują się w nowoczesnych salonach, skandynawskich i rustykalnych sypialniach, wprowadzając ciepłą, przytulną atmosferę. Za popularnością drewna sosnowego stoją nie tylko walory estetyczne, ale również funkcjonalność i wytrzymałość tego materiału.

Sosnowe łóżko Visby Poznań

Meble sosnowe – wersja ekonomiczna

Mimo iż sosna zalicza się do gatunków miękkich, ma cenne właściwości mechaniczne, znosi duże obciążenia i jest odporna na zginanie, ściskanie oraz rozciąganie. Drewno sosny jest łupliwe, co ułatwia nadawanie mu określonych kształtów. Meble sosnowe mają jeszcze jedną istotną zaletę. Przez swoją dostępność i łatwość w obróbce, drewno sosnowe jest stosunkowo tanie. Jest to doskonałe rozwiązanie dla miłośników mebli drewnianych, dla których istotny jest czynnik finansowy. Od wielu lat meble sosnowe od producenta Visby cieszą się najlepszą opinią. Postawiliśmy na jakość, doświadczenie w meblarstwie i polską produkcję. Nasz zakład produkcyjny na Podkarpaciu działa już od 1990 roku.

Świadomość uczestniczenia w procesie tworzenia pięknych i niepowtarzalnych sosnowych mebli, który trwa już od setek lat spowodował, że kontynuując tradycję, do swojego zadania podchodzimy niezmiernie poważnie, z dbałością o wszystkie czynniki i procedury jakie są wymagane w trosce o ekologię.

Wiemy jak ważny jest zrównoważony rozwój dlatego nieustannie doskonalimy nasze technologie produkcyjne aby z rozwagą i należytą mądrością wykorzystywać jeden z najpiękniejszych darów naszej planety jakim są drzewa sosnowe. Z pieczołowitością, bez marnowania materiału, wykonujemy wszystkie meble, wiedząc, że raz wykonane posłużą ludziom przez kilkanaście a nawet kilkadziesiąt lat, tym samym chroniąc środowisko dla przyszłych pokoleń przed nieumiejętną, zbyt częstą i intensywną eksploatacją.

A żeby nie być gołosłownym w temacie eko, Visby może się pochwalić, że wspólnie ze swoimi Klientami posadziło 1000 drzew w Parku Narodowym Gór Stołowych! Jeśli chcesz poczytać o naszej akcji, dzięki której nasz las ma już ponad 2 lata zapraszamy do lektury >>> Jak Visby posadziło LAS!

Pokaż więcej wpisów z Czerwiec 2023
pixel